Turystyczna mapa Polski – Kartuzy

30. Styczeń 2017 Bez kategorii 0

Kartuzy to przepiękne miasto, znajdujące się na obszarze województwa pomorskiego, na Pojezierzu Kaszubskim, potocznie określanym jako Szwajcaria Kaszubska. Miastu towarzyszą jeziora takie jak: Jezioro Karczemne, Klasztorne Duże, Klasztorne Małe oraz Mielenko. Bliskość jezior i licznych lasów sprawia, że Kartuzy są prawdziwą oazą dla miłośników Kaszub. Miasto można traktować jako wspaniałą bazę wypadową na Kaszuby. Baza noclegowa jest otwarta na przyjmowanie turystów praktycznie przez cały rok, przy czym najwięcej przyjezdnych odnotować można latem (wykaz obiektów noclegowych znajdziesz tu). Jest to pora uprawiania sportów wodnych, zbierania owoców runa leśnego i wędrowania po okolicy. Zimą warto jest poczuć radość płynącą z kuligów. Pobyt noclegowy w Kartuzach jest fantastyczną propozycją także na wypoczynek weekendowy.

Panna co chciała być najpiękniejsza

Historia miasta sięga XIV wieku i ma związek z legendą o pannie z majętnego rodu, która zapragnęła mieć oblicze piękniejsze od Matki Boskiej. Próżność młodej dziewczyny stale się nasilała, a wszelkie próby w wyścigu o tytuł najpiękniejszej kończyły się dla niej fiaskiem. Zirytowana rzekła: „Niech mnie diabli porwą, a muszę być piękniejszą!”. Legenda ta niech będzie przestrogą dla próżnych niewiast i wypowiadania nieprzemyślanych słów w złą godzinę. Życzenie to się spełniło – szlachciankę porwał diabeł, a pozostawił po niej jedynie zagubiony pantofelek. Brat niewiasty, Jan z Różęcina, zrozpaczony postawą dziewczyny, chciał odkupić jej winy poprzez ufundowanie klasztoru i zbudowanie go dokładnie w miejscu, w którym został znaleziony pantofelek. Sprowadził przedstawiciela praskiego domu zakonnego Kartuzów – od nich zresztą pochodzi nazwa miasta. Raj Maryi funkcjonował aż do czasów pruskich.

Pokład bursztynu z dna jeziora

Niech ci, co licznie przybywają nad brzeg Jeziora Klasztornego, nie myślą o podwodnym skarbie. Na dnie jeziora ma spoczywać przeogromny bursztyn, ale przeciętni ludzie nie będą mieć takiej mocy, by go wydobyć. Na nic usilne poszukiwania tej cennej żywicy, gdyż pojawi się ona sama w stosownym czasie. Legenda mówi, że tym czasem ma być sytuacja, w której źli ludzie wymrą, a zostaną jedynie dobrzy. Może to nastąpić w wyniku straszliwej wojny, która pozostawi po sobie jedynie kurz i pył. Bursztyn ma uratować dobrych ludzi i zapewnić im przeżycie.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>